Фото: Reuters
Президент США Дональд Трамп у Саудівській Аравії провів першу в історії зустріч з новим лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа, якого ще кілька місяців тому Вашингтон вважав терористом. Цей жест відкриває нову еру в геополітиці Близького Сходу та підтверджує курс США на відмову від доктрини зовнішнього втручання. Про це повідомляє Reuters.
Фотографії з рукостискання Трампа і Шараа, оприлюднені в середу, вже називають символом зародження нового світового порядку. Ще у грудні 2024 року Шараа — колишній командир угруповання Хаят Тахрір аш-Шам, з’явився в Дамаску з бойовиками та 10-мільйонною нагородою за голову. Минуло лише п’ять місяців — і він уже тисне руку американському президентові.
«Це кінець війни з ІДІЛ. І кінець епохи втручань», — заявив Трамп, пообіцявши працювати над скасуванням санкцій щодо Сирії.
Від “терориста” до державного лідера
Шлях Шарраа — драматичний. Його вважали пов’язаним з “Аль-Каїдою в Іраку”, він відсидів у американському таборі “Кемп Букка”, боровся проти окупації Іраку, а пізніше — проти режиму Асада. Але сьогодні він виступає за об’єднану Сирію і вже домовляється з лідером проамериканських Сирійських демократичних сил Мазлумом Абді про реінтеграцію східних територій.
Символ нового Близького Сходу
Зустріч із Шарраа — це не лише сигнал завершення “Глобальної війни з терором”, розпочатої після 9/11, а й частина ширшої геополітичної трансформації. Трамп відкрито критикує “націєтворців” і західні неурядові структури, які, на його думку, провалилися в Афганістані й Іраку:
«Сучасний Близький Схід створили не неоконсерватори і не ліберальні фонди, а самі народи регіону. І настав час дати їм визначати свою долю», — сказав Трамп у Ер-Ріяді.
Він прямо заявив, що США більше не будуть “читати лекції” іншим країнам. Політика “Америка передусім” передбачає повернення до національних інтересів, а не до імперської гегемонії.
Багатополярний світ і роль Китаю
Цей новий курс Вашингтона збігається з глобальним зсувом на користь Азії: Китай постачає технології Пакистану, Іран зміцнює зв’язки з Пекіном, а країни Близького Сходу прагнуть приєднатися до BRICS і ШОС. США змінюють фокус із Європи на Схід.
Показово, що першою міжнародною поїздкою Трампа у другому терміні стала саме поїздка в Саудівську Аравію — як і в 2017 році. Це чіткий сигнал: Близький Схід — знову в центрі американської уваги, але вже на зовсім інших умовах.