Фрідріх Мерц. Фото: GLOBAL LOOK PRESS.
Після тижнів напружених переговорів консервативний блок ХДС/ХСС на чолі з Фрідріхом Мерцом та соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) оголосили про досягнення коаліційної угоди для формування нового уряду. Угода має бути ще ратифікована шляхом внутрішнього голосування членів СДПН. Новий уряд постане у час, коли економіка країни перебуває під тиском можливої рецесії, спричиненої глобальною торговельною напруженістю, повідомляє Reuters.
Фрідріх Мерц, який здобув перемогу на лютневих виборах без абсолютної більшості, уклав угоду з СДПН після кількох тижнів інтенсивних перемовин. Його уряд націлений на відновлення економічного зростання в найбільшій економіці Європи, яка постраждала від двох років скорочення ВВП. Німецькі економічні інститути знизили прогноз зростання на 2025 рік із 0,8% до лише 0,1%.
Водночас альтернатива для Німеччини (AfD) стала головною опозиційною силою. Нове опитування Ipsos показало, що AfD вперше вийшла в лідери з 25%, тоді як рейтинг ХДС/ХСС знизився до 24%. Серед виборців правлячого блоку 28% вважають, що Мерц не підходить на посаду канцлера.
Уряд, який має постати, підтримуватиме реформу соціальної системи та зниження податку на прибуток з 2028 року. Також планується збільшення витрат на оборону та інфраструктуру — зокрема, за рахунок тимчасового розширення державного боргу. Такий крок викликав неоднозначну реакцію навіть серед прихильників Мерца, адже він відходить від традиційної для ХДС/ХСС політики бюджетної стриманості.
Фрідріх Мерц, критикуючи політику США під керівництвом Дональда Трампа, заявив, що Америка більше не є надійним союзником. Уряд також заявив про намір підтримувати зону вільної торгівлі між Європейським Союзом та США, залишаючись відкритим до нових транскордонних угод.
Колишній міністр фінансів від СДПН Йорг Кукіс застеріг, що ймовірна торгова війна з боку США лише підвищує ризик нової рецесії. За його словами, саме тому країні необхідний швидкий і стабільний уряд.
Незважаючи на політичний прорив, урядова коаліція Мерца та СДПН залишається єдиною альтернативою, яка дозволяє уникнути впливу ультраправих у виконавчій владі. Але зростання популярності AfD ставить новий кабінет перед серйозними випробуваннями — як внутрішніми, так і на міжнародній арені.