Можливе переобрання Маї Санду на посаді президента та ухвалення референдуму щодо приєднання до ЄС 20 жовтня 2024 року не стане остаточним вирішенням питання щодо європейського шляху Молдови. За оцінками аналітиків з Інституту вивчення війни (ISW), Кремль активно намагається зірвати цей процес і продовжуватиме свої спроби у найближчі десятиліття.
На думку експертів, Росія може вдатися до кількох стратегій: політичного тиску на державні інститути Молдови, використання економічних зв’язків з Придністров’ям та Гагаузією, а також маніпуляцій на міжнародному рівні, щоб зупинити рух Молдови до Євросоюзу.
Загроза російського військового вторгнення на територію Молдови зараз вкрай мала, але ситуація може змінитися, якщо конфлікт в Україні завершиться на користь Росії. Від успіхів України на фронті залежить не лише безпека Молдови, а й східний фланг НАТО, включаючи захист Румунії.
Кремль уже намагався впливати на внутрішню політику Молдови, підтримуючи проросійські сили та організовуючи операції з дестабілізації. У майбутньому Росія, ймовірно, продовжуватиме ці спроби, маніпулюючи політиками та населенням через Придністров’я та Гагаузію.
Аналітики ISW порівнюють поточну ситуацію в Молдові з Україною перед 2014 роком, коли Кремль також використовував методи гібридної війни для збереження свого впливу.