міністр фінансів США Скотт Бессент Фото: Getty Images
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що різке падіння американського фондового ринку цього року значною мірою пов’язане не з економічною політикою президента Дональда Трампа, а з появою на ринку китайського штучного інтелекту від компанії DeepSeek. Про це повідомляє New York Post з посиланням на інтерв’ю Бессента американському журналісту Такеру Карлсону.
За словами Бессента, багато хто помилково пов’язує падіння фондових індексів із митною політикою нового президента США. Насправді ж, на його думку, ринок відреагував на оголошення китайської компанії DeepSeek, яка презентувала штучний інтелект нового покоління, що здатен працювати з меншою кількістю даних і при цьому вдвічі дешевший за американські аналоги.
Міністр фінансів підкреслив, що проблеми на ринку — це радше “питання Mag 7, а не MAGA”, маючи на увазі акції так званої “Великої сімки” технологічних гігантів: Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, NVIDIA та Tesla. Саме ці компанії зазнали найбільших втрат у січні, після виходу DeepSeek. Найбільший удар припав на NVIDIA — виробника чіпів для ШІ, який втратив майже 600 мільярдів доларів ринкової вартості за один день.
Хоча ринок частково відновився до середини лютого, наприкінці місяця індекси знову пішли вниз після опитування, яке засвідчило занепокоєння інвесторів з приводу нових тарифів, анонсованих Трампом. Зокрема, були озвучені побоювання, що така політика може спричинити новий виток інфляції та загальмувати економічне зростання. Із 19 лютого індекс S&P 500 втратив майже 14%, а загальні втрати ринку склали понад 10 трильйонів доларів.
Бессент також спростував заяви про те, що адміністрація Трампа має намір послабити долар, аби стимулювати експорт. Він наголосив, що політика “сильного долара” залишається незмінною, і порадив американцям не слухати жодного аналітика, окрім президента чи міністра фінансів, коли мова йде про валютну стратегію.
Таким чином, нова риторика Білого дому спрямована на те, аби зменшити політичне напруження навколо ринкових змін і змістити акцент на глобальні технологічні виклики, зокрема конкуренцію з боку Китаю в сфері штучного інтелекту.