У четвер литовський парламент затвердив новий уряд центристів-лівої орієнтації під керівництвом Гінтаутаса Палукаса, який націлений на підтримку соціальної політики, допомогу Україні та зміцнення оборони в умовах загрози з боку Росії. Про це повідомляє агентство AFP.
Нова коаліція складається з трьох партій, серед яких і партія “Зорі на Німані”, лідер якої наразі судиться через підозри у висловлюваннях антисемітського характеру. Уряд уже склав присягу та представив свою програму.
У своїй програмі уряд обіцяє підтримувати Україну “до і після її перемоги”, а також допомогти Києву “прискорити процес вступу до ЄС і НАТО”. Литва також планує виділяти 0,25% від ВВП щорічно на військову допомогу Україні. Згідно з оцінками, Литва є одним із найбільших донорів Україні серед країн, що враховують розміри їхньої економіки.
Прем’єр-міністр соціал-демократ Гінтаутас Палукакас у четвер заявив, що члени уряду планують найближчим часом відвідати Україну. “Ми повинні проявити єдність, солідарність і дружбу”, — зазначив він під час виступу перед депутатами.
У відповідь на російську загрозу, уряд Литви, колишньої радянської республіки, має намір збільшити бюджет на національну оборону до мінімуму 3,5% від ВВП.
Лідер соціал-демократичної фракції в парламенті Ремігіюс Мотузас заявив, що програма уряду націлена на “відповідь на основні потреби громадян”.
Опоненти уряду виступили проти програми, вважаючи її занадто щедрою для державного бюджету.
Після виборів у жовтні президент Гітанас Науседа пообіцяв ретельно перевірити кандидатів від партії “Зорі на Німані” для участі в уряді та запобігти отриманню членами цієї партії міністерських посад.
В рамках коаліційної угоди “Зорі на Німані” контролюватиме міністерства сільського господарства, охорони навколишнього середовища та юстиції. Міністром закордонних справ стане Кестутис Будрис, головний радник президента Науседи з питань національної безпеки, а соціал-демократка Довілє Сакалєне обійме посаду міністра оборони.
Лідер партії “Зорі на Німані” Ремігіюс Земайтайтіс перебуває під судовим розслідуванням за звинуваченнями у розпалюванні ненависті через цитування антисемітського куплету, що стосується вбивства євреїв, а також критики дій Ізраїлю на окупованому Західному Березі. Земайтайтіс також потрапив під критику за заяви, які, на думку багатьох, зменшують масштаби Голокосту — трагедії, що призвела до майже повного знищення єврейської громади Литви під час нацистської окупації.
Земайтайтіс заперечує всі звинувачення, і рішення суду ще не винесено.