глава російського Фонду національного добробуту Кирило Дмитрієв /Фото:kremlin.ru
Наступного тижня Росія та США проведуть новий раунд переговорів. Про це повідомив спецпредставник президента РФ з економічних питань Кирило Дмитрієв після свого повернення з Вашингтона — перший візит російського високопосадовця до США з початку повномасштабної війни в Україні.
У ефірі телеканалу “Росія 1” Дмитрієв заявив, що між двома державами “починається поважний діалог” і з’явилась “позитивна динаміка” у відносинах. За його словами, американська сторона починає усвідомлювати необхідність відновлення діалогу з Кремлем після того, як “Росія витримала спробу завдати їй стратегічної поразки”.
“Крига скресла”, — зазначив представник Кремля. — “Є крихка надія, що справжній діалог буде відновлений”.
Утім, тон заяв Дмитрієва не був безхмарним: він вказав на масовану “дезінформацію”, що, за словами Москви, спрямована проти нормалізації відносин. При цьому, особливої критики зазнала адміністрація Дональда Трампа, яку, за твердженням Кремля, намагаються дезінформувати з боку третіх країн.
Дмитрієв підкреслив, що “інформаційні атаки спрямовані на зрив дипломатичного відлиги” між Вашингтоном і Москвою, хоча ще два дні тому Росія завдала потужного ракетного удару по Кривому Рогу, внаслідок чого загинули 19 людей, серед них — 9 дітей. Україна звинуватила РФ у цілеспрямованому обстрілі житлової забудови, тоді як Москва заявила, що уражено об’єкт, де нібито проходила зустріч українських військових із західними інструкторами.
У Вашингтоні відчувається явна напруга. Держсекретар США Марко Рубіо, виступаючи в Брюсселі, зазначив, що Вашингтон очікує зрозуміти “впродовж тижнів, а не місяців”, чи готова Росія серйозно говорити про мир. Якщо Кремль затягує час, — попередив він, — “президент не буде готовий брати участь у нескінченному процесі”.
Згідно з витоками зі зустрічі міністрів закордонних справ НАТО, Рубіо нібито дав зрозуміти, що Трамп втрачає терпіння і невдовзі “більше не буде грати в гру Путіна”.
Росія ж тим часом публічно відкидає нинішні пропозиції США щодо припинення війни. Як заявив заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков, пропозиції “не враховують головних причин конфлікту”, зокрема, вимоги Москви визнати анексію частини територій України, надати гарантії, що Київ не вступить до НАТО, і створити нову архітектуру європейської безпеки — тобто реалізувати вимоги, що де-факто легітимізують військову агресію.
Таким чином, попри дипломатичну активність і сигнали про “відлигу”, між рядками видно, що Кремль не готовий до компромісів, а діалог — поки що лише обмін жорсткими позиціями.