Фото:LPhot Dan Rosenbaum
Лондон, 6 квітня — У холодних і темних водах навколо Британських островів вирує невидима війна. Війна кабелів, сигналів і безшумних загроз. Як з’ясувало видання The Telegraph, під водами Північної Атлантики виявлено російські шпигунські пристрої, заховані поблизу критичної інфраструктури — імовірно, для стеження за британськими атомними підводними човнами.
Це не фантастика часів Холодної війни. Журналісти видання впродовж трьох місяців збирали інформацію від понад десяти колишніх міністрів оборони, високопосадовців збройних сил і незалежних експертів. Їхній висновок: Москва веде підводне шпигунство вже щонайменше з 2020 року.
Ворог у глибинах
Перші підозри з’явилися, коли біля підводних кабелів було виявлено безпілотні пристрої, яких на берег винесло море. Інші — імовірно — засік флот Її Величності. Ці апарати, як підозрюють, призначені для збирання розвідданих про чотири підводні човни класу Vanguard, на борту яких — ядерна зброя. Один з них постійно перебуває в морі, гарантуючи ядерне стримування Британії.
“В Атлантиці вже вирує війна”, — зазначив один з високопоставлених британських військових у розмові з журналістами. За його словами, російська активність — “феноменальна”.
Суперяхти-шпигуни та підозрілий “Янтарь”
Видання також повідомляє, що до повномасштабного вторгнення в Україну британська розвідка вже мала докази, що російські мільярдери використовували свої суперяхти для прихованої підводної розвідки. А судно “Янтарь”, відоме своєю роботою на російське Головне управління глибоководних досліджень, фіксували в небезпечній близькості до британського узбережжя.
Його місія — підозріло схожа на підготовку до диверсій проти Західної інфраструктури.
Море під прицілом
За останні 15 місяців було пошкоджено щонайменше 11 інтернет-кабелів у Балтійському морі — і західні розвідки не мають сумнівів, що це частина гібридної війни, в якій Росія прагне не тільки вдарити, а й залишитись невидимою.
The Telegraph нагадує: Росія — єдина держава у світі, що володіє флотом спеціалізованих підводних човнів для ведення війни на морському дні. І деякі з них, зазначають джерела, перевершують можливості Британії та навіть її союзників по НАТО.
Світ продовжує спостерігати за надводними заголовками, поки реальна битва — безшумна, холодна, технічна — вже йде глибоко під хвилями.