Уламки Ту-154 з польською делегацією на борту Фото PAP/EPA/Sergey Chirikov
Прокуратура Польщі, що розслідує обставини Смоленської авіакатастрофи, має намір звернутися до суду з клопотанням про арешт 43 російських судмедекспертів. Їх звинувачують у наданні неправдивих свідчень у судово-медичних висновках після розтину тіл жертв трагедії. Про це повідомило Польське агентство преси (PAP) з посиланням на голову слідчої групи Національної прокуратури Польщі Кшиштофа Шварца.
За словами Шварца, слідство встановило, що судово-медичні звіти, підготовлені російськими експертами, містили численні неправдиві дані. У висновках були відсутні описи ідентифікаційних ознак жертв, невірно задокументовані тілесні ушкодження та навіть містилися описи органів, яких у загиблих не було.
«Ми безсумнівно виявили, що документи готувалися з численними помилками, а деякі з них навіть створювалися за допомогою функції “копіювати-вставити”. Можливо, це було зроблено з недбальства, але не виключено, що й свідомо», — заявив польський прокурор.
Він також додав, що Росія відмовила Польщі у наданні правової допомоги у цій справі. У зв’язку з цим польська прокуратура подасть запит до суду щодо арешту обвинувачених, що дозволить оголосити їх у міжнародний розшук.
Смоленська катастрофа: ключові факти
10 квітня 2010 року поблизу військового аеродрому “Смоленськ-Північний” розбився урядовий літак Польщі, на борту якого перебувало 96 осіб. Серед загиблих були президент Лєх Качинський із дружиною, військове керівництво країни та політична еліта. Делегація прямувала на вшанування пам’яті жертв Катинського злочину.
У 2011 році польська урядова комісія та Міждержавний авіаційний комітет у Москві назвали причиною катастрофи помилки екіпажу. Водночас у Польщі висувалися версії про можливу відповідальність російських диспетчерів. Після приходу до влади в 2015 році партії “Право і Справедливість” (PiS) слідство було поновлено, проведено ексгумацію тіл та додатковий аналіз уламків літака.
Нова польська влада, сформована “Громадянською коаліцією”, відновила легітимність рапорту 2011 року та розпочала розслідування щодо можливих зловживань під час повторного розслідування попередньої влади.
Справа Смоленської катастрофи досі залишається болючою темою в польському суспільстві, а її розслідування продовжує впливати на відносини між Польщею та Росією.