1 січня Польща розпочала своє шестимісячне головування у Раді Європейського Союзу, вперше за 20 років після вступу до ЄС. Варшава окреслила ключовий пріоритет своєї програми — зміцнення безпеки Європи у контексті загрози з боку Росії.Про це йдеться на сайті Польського головування в ЄС.
“Польське головування підтримає діяльність зі зміцнення європейської безпеки у всіх її вимірах: зовнішньому, внутрішньому, інформаційному, економічному, енергетичному, продовольчому та медичному”, — зазначено в програмі головування.
Пріоритети польського головування
Польща обіцяє постійно підтримувати Україну, зокрема сприяти її відновленню після війни, а також посилювати тиск на Росію та її союзників. Серед інших пріоритетів:
- захист демократії, свободи та верховенства права;
- розширення ЄС на основі заслуг, що, на думку Варшави, є геополітичним імперативом;
- підвищення обороноздатності через збільшення військових витрат, розвиток оборонної промисловості та усунення прогалин в оборонному потенціалі;
- співпраця з партнерами, які поділяють європейські цінності та прагнуть членства в ЄС.
“ЄС має дати своїм громадянам відчуття безпеки та перспективи розвитку, а також захищати найближчих сусідів,” — йдеться у заяві.
Європейська оборона та співпраця з НАТО
Варшава наполягає на узгоджених діях у сфері оборони, які доповнюють зусилля НАТО. Польща також ініціюватиме глибокі обговорення фінансування оборони в рамках ЄС, закликаючи країни-члени збільшити військові витрати відповідно до існуючих загроз.
Польща перейняла головування від Угорщини, а з липня 2025 року ці повноваження передадуть Данії. У період геополітичної напруженості, спричиненої російською агресією проти України, польське головування розглядається як важливий шанс для Європи зміцнити свою єдність і здатність до протидії загрозам.