Директор Національної економічної ради США Кевін Гассетт. Фото: Anna Moneymaker/Getty Images
Нові масштабні мита, оголошені президентом США Дональдом Трампом, спричинили дипломатичну хвилю по всьому світу. За словами економічного радника Білого дому Кевіна Гассетта, вже понад 50 країн звернулися до Вашингтона з проханням про початок переговорів щодо торгових умов, намагаючись пом’якшити удар від американської митної політики, передає Reuters.
Вашингтон запровадив базове мито у 10% для імпорту, а для окремих країн передбачено додаткові збори залежно від рівня їхнього торгового профіциту у відносинах із США та структури їхньої податкової політики. Зокрема, Європейському Союзу загрожують мита на рівні 20%, а китайському імпорту — до 34%. Стратегічні галузі, такі як виробництво сталі, алюмінію, автівок і компонентів до них, обкладатимуться ставкою у 25%.
Попри очікування інфляційного тиску, Білий дім переконаний, що американському споживачу це не завдасть серйозної шкоди. «Не думаю, що споживачі в США сильно це відчують. Але робітники виграють — ми захищаємо їх від нечесної конкуренції», — заявив Гассетт. Він підкреслив, що головною метою мит є відновлення виробництва в США, скорочення зовнішньоторгового дефіциту та підтримка національної економіки.
Водночас Росія, Білорусь, Куба та Північна Корея до списку країн, на які поширюються нові мита, не потрапили. Як пояснив Гассетт, причина — активні переговори між Вашингтоном, Москвою та Києвом щодо припинення війни в Україні. «Президент не хоче змішувати торгові питання з безпековими, але це не означає, що Росія отримає привілей», — додав він.
Тим часом аналітики попереджають: мита можуть призвести до зростання цін і уповільнення споживання у США, а також спровокувати глобальні торгові війни, де ЄС та Китай уже готують дзеркальні заходи.