У розкішних торговельних кварталах Москви, незважаючи на санкції Заходу та масовий вихід глобальних брендів після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, багаті покупці продовжують купувати західні товари класу люкс. Автомобілі, прикраси, одяг від провідних дизайнерів досі доступні в столиці Росії, пише AFP.
Санкції, які «не працюють»
«Не бачу жодних особливих змін», — каже Наталя, 51-річна стоматолог, яка прогулюється торговельним центром ГУМ на Червоній площі.
«Деякі магазини, як-от Chanel, Dior і Hermès, пішли. Але всі інші — як були, так і залишаються. Навіть Brunello Cucinelli тут є», — додає вона.
Російський президент Володимир Путін та його прибічники вважають, що санкції провалилися. «Хотіли нас ізолювати? Та будь ласка! Ми настільки ізольовані, що смішно», — іронізує Сергій, 61-річний пенсіонер, виходячи з елітного магазину.
Товари приходять через «треті країни»
Більшість брендів, включно з Chanel та Hermès, залишили російський ринок добровільно. США, ЄС та Велика Британія заборонили експорт предметів розкоші до Росії. Проте товари легко потрапляють у країну через «дружніх» посередників у Центральній Азії та на Кавказі.
«Їхній вихід — суцільне лицемірство», — зазначає французький бізнесмен, який продає люксові товари в Москві. «Навіть закривши магазини, бренди продовжують продавати свої товари через рітейлерів».
Експортна статистика показує зростання торгівлі між країнами Заходу та такими державами, як Казахстан, Киргизстан та Азербайджан, які мають тісні зв’язки з Москвою.
Дубай замість Європи
Через ускладнення поїздок до Європи багаті росіяни дедалі частіше обирають Дубай як місце для відпочинку та покупок. У московському торговому центрі ГУМ ціни навіть рекламують як «вигідніші, ніж у Дубаї».
«Знайти все, що потрібно, можливо», — стверджує 38-річна Олена, менеджерка бренду люксової білизни. «Трішки складніше, але все працює».
Санкції дали новий поштовх «човникам» — посередникам, які привозять люксові товари з-за кордону.
«Вони працюють напряму з представниками брендів у Мілані, Парижі чи Лондоні», — каже Андрій, 52-річний стиліст із клієнтами серед російської еліти.
Попит настільки високий, що, за словами експертів, бренди повернуться на російський ринок, щойно це стане можливим.
«Це лише питання часу», — підсумовує Андрій.