Президент Лівану Жозеф Аун / Depositphotos
У п’ятницю, 28 березня 2025 року, президент Лівану Жозеф Аун прибув до Парижа, де розпочав переговори з президентом Франції Еммануелем Макроном. Головними темами зустрічі стали економічні реформи та спроби стабілізувати ситуацію в Лівані, де крихке перемир’я між Ізраїлем і “Хізбаллою” дедалі більше зазнає тиску. Про це повідомляє Reuters.
Для Ауна це перша поїздка до західної країни на посаді президента. Він прагне заручитися підтримкою Франції після того, як новому прем’єр-міністру Лівану Навафу Саламу вдалося сформувати уряд, поклавши край дворічному політичному застою. Переговори проходять на тлі напруженої ситуації: угода про припинення вогню, укладена в листопаді за посередництва Франції та США, передбачала виведення зброї “Хізбалли” з південного Лівану, відступ ізраїльських військ і розгортання ліванської армії в регіоні. Проте Ліван, “Хізбалла” та Ізраїль звинуватили один одного в порушенні домовленостей.
Того ж дня ізраїльські військові повідомили про удари по об’єктах “Хізбалли” на півдні Лівану. Ці дії стали відповіддю на ракетний обстріл Ізраїлю з ліванської території, що відбувся кількома годинами раніше. “Сьогодні ми маємо рухатися вперед до повного дотримання режиму припинення вогню”, – заявив напередодні візиту представник адміністрації Макрона, наголосивши на ролі Франції та США як гарантів угоди.
Париж активно координує свої дії зі спецпредставником президента США Дональда Трампа на Близькому Сході Стівом Віткоффом та його заступницею Морган Ортагус. До переговорів за допомогою відеозв’язку долучиться президент Сирії Ахмед аш-Шараа, щоб обговорити ширшу регіональну ситуацію, зокрема зв’язки між Ліваном і Сирією після нещодавніх транскордонних сутичок, які забрали життя 10 людей на початку березня. “Контакти з Дамаском спрямовані на те, щоб Сирія підтвердила свою відмову від втручання у справи сусідів і сприяла їхній безпеці”, – зазначив французький чиновник.
Переговори також відвідають президент Кіпру та прем’єр-міністр Греції. Обидві країни обережно ставляться до зняття санкцій ЄС із Сирії через суперечки щодо морських кордонів із Туреччиною, які можуть зачепити інтереси Греції та Кіпру. Зустріч у Парижі стала майданчиком для пошуку балансу між стабілізацією Лівану та ширшими геополітичними викликами в регіоні.
Чи вдасться Ауну та Макрону знайти рішення для збереження миру й економічного порятунку Лівану? Світова спільнота уважно стежить за підсумками цих переговорів.