Президент Туреччини оголосив про розрив відносин з Ізраїлем: Єрусалим спростовує

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.Фото: glavcom.

Дипломатична напруженість

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган офіційно заявив про припинення дипломатичних відносин з Ізраїлем. Виступаючи перед журналістами 13 листопада, турецький лідер наголосив на завершенні відносин між двома країнами, підкресливши, що Туреччина більше не має жодних дипломатичних зв’язків з Ізраїлем. Однак офіційний Єрусалим стверджує, що жодного підтвердження цього рішення не надходило, а посольство Туреччини в Тель-Авіві продовжує працювати у звичайному режимі, про це повідомляє TimeUkraineIsrael з посиланням на Vesty.

Турецькі ЗМІ та посилення риторики

Турецький телеканал TRT Haber цитує Ердогана: «Ми, як держава та уряд Туреччини, розірвали відносини з Ізраїлем. Наразі ми не маємо відносин з Ізраїлем». Така заява підкріплює тривалу антиізраїльську риторику Ердогана, однак офіційне оголошення про повний розрив дипломатичних зв’язків досі не надходило.

Заява президента Туреччини, ймовірно, була зумовлена внутрішньою критикою: частина турецької преси висловила сумніви в послідовності його політики щодо Ізраїлю, зазначаючи, що економічні зв’язки між країнами нібито зберігаються. Відповідь на критику була різкою: Ердоган нагадав про свої позиції щодо конфлікту та запевнив, що Туреччина не співпрацює з Ізраїлем, розвиваючи «сильну незалежну позицію».

Різка риторика щодо Ізраїлю та США

З початку війни 7 жовтня 2023 року Ердоган неодноразово робив різкі заяви щодо політики Ізраїлю. Під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН у жовтні 2024 року він назвав Ізраїль «сіоністською терористичною організацією», а також порівнював ізраїльських лідерів з нацистами. Крім того, він розкритикував Сполучені Штати та західні держави за підтримку Ізраїлю, що, за його словами, розпалює конфлікт та послаблює регіональну стабільність.

Погрози військової інтервенції

Напруженість між країнами досягла нового рівня влітку 2024 року, коли президент Туреччини висловив готовність до прямого втручання. Виступаючи на політичному заході Партії справедливості та розвитку 28 липня, він заявив: «Так само, як ми увійшли в Нагірний Карабах та Лівію, ми увійдемо до Ізраїлю. Ми маємо бути сильними». Це твердження викликало значний резонанс як у турецьких, так і міжнародних ЗМІ, підкреслюючи зростаючу агресивність його позиції.

Перспективи розвитку відносин

Попри заяви Ердогана, залишається незрозумілим, чи означає це повний і офіційний розрив дипломатичних відносин або ж чергову хвилю критики, яка має радше внутрішньополітичний ефект. На даний момент посольства обох країн продовжують працювати у звичайному режимі, що може свідчити про можливість збереження певних каналів комунікації та обмеження прямого впливу заяв президента Туреччини на офіційну дипломатію.

НОВИНИ