Прозахідна опозиція Грузії оскаржує результати виборів, президент закликає до протестів

Прапор Грузії (Фото:InstagramFOTOGRAFIN / pixabay)

Прапор Грузії. Фото:InstagramFOTOGRAFIN / pixabay

Результати нещодавніх виборів у Грузії, на яких перемогу здобула правляча партія «Грузинська мрія», стали ударом для прозахідних грузин, які вбачали в суботньому голосуванні вибір між подальшим зближенням із Росією та швидкою інтеграцією з Європою. Незалежний президент Грузії Саломе Зурабішвілі закликала населення вийти на протести, а США та ЄС вимагають повного розслідування численних порушень на виборах, повідомляє Reuters.

Згідно з офіційними даними, «Грузинська мрія», яку жорстко критикує Зурабішвілі, здобула майже 54% голосів і отримає 89 місць у парламенті, тоді як прозахідна опозиція отримала лише 61 місце. Вибори супроводжувалися повідомленнями про підкуп голосів, залякування виборців та фальсифікацію бюлетенів, зафіксованими спостерігачами Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), які заявили, що порушення могли вплинути на результат, але не визнали їх достатніми для оголошення виборів сфальсифікованими.

У своїй промові в неділю Зурабішвілі заявила, що ці вибори є «російською спецоперацією», і закликала грузинів зібратися у центрі Тбілісі для мирного протесту проти результатів. Президент також наголосила на важливості продемонструвати міжнародній спільноті, що грузини не визнають цих виборів.

Реакція міжнародної спільноти не забарилася: Держсекретар США Ентоні Блінкен підтримав заклик до розслідування порушень і наголосив на необхідності дотримання верховенства права та захисту основних свобод у Грузії. Зі свого боку, Європейський Союз закликав до швидкого та прозорого розслідування виборчого процесу і зазначив, що Грузія повинна переглянути законодавство, яке суперечить європейським цінностям і підриває права громадян.

Попри критику, прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе звинуватив опозицію у спробах повалити «конституційний лад», запевнивши, що його уряд залишатиметься відданим європейській інтеграції. Проте результати голосування та реакція опозиції віддзеркалюють глибокі розбіжності в грузинському суспільстві щодо політичного курсу країни.

Грузія залишається однією з найбільш прозахідних країн на пострадянському просторі, а результати цих виборів можуть ускладнити її шлях до євроінтеграції та завадити прагненням ЄС розширюватися за рахунок колишніх радянських держав.

НОВИНИ