Фото:Євген Паулін/РІА Новини
За кілька тижнів до чергової військової паради 9 травня, присвяченої 80-річчю перемоги над нацистською Німеччиною, Володимир Путін підписав закон, що вводить у російське законодавство новий історико-правовий термін — «геноцид радянського народу», повідомляє TACC.
Згідно з офіційним правовим порталом уряду РФ, закон, що набуде чинності 1 січня 2026 року, передбачає заходи з увічнення пам’яті жертв цього «геноциду», а також регулює пошук масових поховань, будівництво меморіалів і проведення пам’ятних церемоній. Йдеться про жертв, загиблих у часи Другої світової війни, яку Москва й досі офіційно називає «Велика Вітчизняна війна».
В останні місяці низка російських регіональних судів уже визнала злочини нацистів проти населення СРСР актами геноциду. Влада РФ пояснює ці кроки наміром запобігти «замовчуванню та перекручуванню» історії, а також захистом національних інтересів Росії.
Крім того, Путін підписав нові поправки до закону про «іноземних агентів», які суттєво розширюють поняття та перелік критеріїв, за якими громадяни чи організації можуть потрапити до списку. Тепер цим статусом можуть бути наділені і ті, хто співпрацює з міжнародними структурами, до яких РФ не входить, або надає інформацію, що «може зашкодити безпеці Росії».
Особливо тривожним є пункт, згідно з яким до «агентів» можуть бути віднесені особи, які залучають громадян, включно з дітьми, до збору техніко-військової інформації. Також вводиться можливість судових процесів in absentia (заочно) проти громадян, які виїхали з Росії, але продовжують «завдавати шкоди» державі з-за кордону.
Тим часом глава МЗС РФ Сергій Лавров зробив чергову резонансну заяву, звинувативши ЄС у «відродженні ідеології європейського нацизму», маючи на увазі підтримку України з боку західних країн, зокрема Німеччини. Російські офіційні особи дедалі частіше порівнюють сучасну військову допомогу Заходу з колишніми нацистськими кампаніями.
За офіційними даними РФ, у роки Другої світової війни загинуло понад 26 мільйонів громадян СРСР, з них більше ніж 8 мільйонів — військовослужбовці. Тепер же ці жертви стають інструментом не лише історичної пам’яті, а й сучасної політики Кремля.