Уран, Фото: Robert Harding Productions
Російська держкорпорація “Росатом” продає свої частки у кількох казахстанських уранових родовищах, які спільно розроблялися з “Казатомпромом”, китайським компаніям. Про це у вівторок повідомила найбільша у світі уранодобувна компанія “Казатомпром”, передає Reuters.
“Казатомпром”, акції якого котируються у Лондоні та Казахстані, є найбільшим виробником урану у світі, забезпечуючи 20% глобального виробництва у 2023 році. Компанія має значні запаси сировини, однак не володіє власними потужностями для переробки урану.
Раніше “Росатом” мав частки у шести з чотирнадцяти родовищ “Казатомпрому”, отримуючи частину продукції в рамках угод, які ускладнювали казахстанській компанії продаж урану на західні ринки.
Згідно з офіційним повідомленням, дочірня компанія “Росатома” Uranium One Group продала 49,979% частки в родовищі “Зарічне” компанії SNURDC Astana Mining Company Limited, кінцевим бенефіціаром якої є китайська державна компанія State Nuclear Uranium Resources Development Company. Також Uranium One Group планує передати 30% у спільному підприємстві Khorasan-U компанії China Uranium Development Company Limited, пов’язаній із China General Nuclear Power Corporation (CGN).
Частки “Казатомпрому” в цих родовищах залишаться незмінними, тоді як “Росатом” наразі не надав коментарів.
Китай — ключовий покупець казахстанського урану
Китай є найбільшим імпортером урану з Казахстану. Після продажу частки в Khorasan-U “Росатом” збереже частки в інших родовищах “Казатомпрому” із сукупними запасами близько 255 тисяч тонн. Це включає родовище Будьонновське, одне з найбільших у світі, придбане “Росатомом” у рамках угоди, укладеної у 2023 році.
Родовища “Зарічне” станом на початок 2024 року мали запаси близько 3,500 тонн урану, тоді як Khorasan-U оперує на ділянці Харсан-1 родовища Північний Харсан у регіоні Кизилорда, де запаси становлять 33 тисячі тонн із прогнозованим завершенням розробки у 2038 році.
Ризики санкцій
У 2023 році Uranium One добув 4,831 тонн урану в Казахстані. Росія посідає шосте місце у світі за видобутком урану і контролює близько 44% світових потужностей із його збагачення. З урахуванням виробництва в Казахстані “Росатом” зайняв третє місце за обсягами виробництва у 2023 році.
Гендиректор “Казатомпрому” Мейржан Юсупов раніше заявляв, що через санкції, накладені на Росію у зв’язку з війною в Україні, компанії стало складніше продавати уран на західні ринки.
“Казатомпром” реалізує 29% своєї продукції в Європі. У річному звіті компанія наголосила на ризиках, пов’язаних із санкціями, які хоч і не торкнулися напряму “Росатома”, однак зачепили окремі його підрозділи та високопосадовців російської ядерної галузі.
“Росатом” також виявляв зацікавленість у будівництві першої атомної електростанції в Казахстані, що має стати частиною плану переходу від використання вугілля до чистішої енергії.