Фото:Moscow Times
Росія внесла англомовне видання Moscow Times до списку «небажаних організацій», що фактично забороняє його діяльність на території країни та піддає небезпеці тих, хто співпрацює з ним. Ця класифікація змушує організації припинити свою діяльність у Росії і наражає росіян, які працюють на них, фінансують або співпрацюють з ними, на потенційне судове переслідування.
«Прийнято рішення про визнання діяльності іноземної неурядової організації The Moscow Times небажаною на території Російської Федерації»,
— йдеться у заяві Генпрокуратури Росії, поширеній у понеділок. Видання звинувачується у «дискредитації рішень керівництва Російської Федерації як у зовнішній, так і у внутрішній політиці».
Російська влада використовує ярлик «небажаний», щоб витіснити з країни незалежні ЗМІ та громадські організації, що критикують Кремль. Багато провідних російських розслідувальних проєктів, таких як Proekt, the Insider та Important Stories, також отримали цей ярлик, що значно обмежило їхні можливості висвітлювати події всередині країни та піддало репортерів та їхні джерела правовим ризикам.
Класифікація «небажаних» організацій змушує їх припинити свою діяльність у Росії і наражає росіян, які працюють на них, на ризик судового переслідування аж до тюремного ув’язнення терміном до п’яти років. The Moscow Times, яка видається англійською та російською мовами, стала альма-матер багатьох видатних кореспондентів, що висвітлюють події в Росії, включаючи Евана Гершковича, кореспондента The Wall Street Journal, та Еллен Баррі, лауреата Пулітцерівської премії та колишнього керівника московського бюро The New York Times.
Заснована голландським видавцем Дерком Зауером у 1992 році, Moscow Times стала першою західною щоденною газетою, що видається в Росії. У 2022 році газета перенесла свій офіс до Амстердама після прийняття в Росії закону, що обмежує висвітлення вторгнення в Україну. Рік потому Міністерство юстиції Росії визнало її «іноземним агентом» — це зазвичай перший крок, який вживають власті для вигнання організації з країни. Доступ до сайту видання в Росії вже був обмежений, оскільки влада посилалася на «систематичне публікування суспільно значущої неправдивої інформації, спрямованої на дискредитацію діяльності органів державної влади нашої країни з проведення спеціальної військової операції».
«Це призначення не стало несподіванкою — було очевидно, що наша журналістика, яка розповідає світу правду про Росію та її війну в Україні, викликає дискомфорт у Кремля»,
— заявила в інтерв’ю The Washington Post редакторка Moscow Times Саманта Беркхед.
«Наша робота стане складнішою. Будь-хто в Росії, хто будь-яким чином взаємодіє з нами, тепер буде піддаватися ризику кримінального переслідування. Але ми відмовляємося мовчати», — додала вона.
Повідомлення про внесення Moscow Times до списку «небажаних організацій» також було підтверджене виданням Washington Post, яке підкреслило, що це рішення є частиною масштабних зусиль Кремля з придушення незалежної журналістики та громадянського суспільства в Росії.