Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.Фото: REUTERS/Irakli Gedenidze.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відреагувала на обговорення серед грузинських добровольців, які воюють на боці України, щодо можливого повернення додому для участі у протестах проти правлячої партії. Вона заявила, що таке рішення є частиною провокаційної кампанії і не відповідає реальній ситуації.
Зурабішвілі виступила із коментарем під час брифінгу після зустрічі з лідерами політичних партій, які заперечують результати нещодавніх парламентських виборів і активно проводять акції протесту в Тбілісі. Цю інформацію передає портал Time Ukraine Israel, посилаючись на Hromadske.
Провокація для дестабілізації ситуації
За словами президента, повідомлення про можливе повернення грузинських військових добровольців, які борються за Україну, є абсолютно хибними. «Це – провокація, яка має на меті зіпсувати ситуацію навколо протестів», — заявила Зурабішвілі. Вона також закликала протестувальників бути уважними, оскільки серед них можуть перебувати представники Служби державної безпеки, які можуть маніпулювати протестами для власних цілей.
Водночас, кілька командирів підрозділів грузинських добровольців, що перебувають на фронті в Україні, висловили готовність повернутися додому, аби долучитися до протестів проти керівної партії «Грузинська мрія». Це заявили лідери «Кавказького легіону» Георгій Кесарелі, «Тбілісі» Гоча Хорава та «Чорного орла» Вако Суладзе. Військові додали, що чекають на «сигнал» від президентки щодо можливості їх повернення.
Політична ситуація в Грузії
Наразі Грузія переживає політичну кризу, спричинену непокоїм через результати парламентських виборів. Опозиція не визнала їх легітимними, звинувачуючи правлячу партію «Грузинська мрія» у фальсифікаціях, зокрема в неналежному використанні адміністративного ресурсу, а також в політичному тиску на виборців. Європарламент заявив, що не визнає результати цих виборів і закликав до проведення нових.
У відповідь на ці події в країні спалахнули численні протести. Зокрема, 29 листопада грузинські силовики застосували силу для розгону протесту під парламентом, затримавши понад сотню демонстрантів. В подальшому вуличні акції не припинилися, і на 1 грудня заплановано нові мітинги.
Непередбачуваність і наслідки
Дії влади, зокрема жорстоке розігнання протестів, лише підлили масла у вогонь, перетворивши політичну кризу в соціальну напругу. Серед інших рішень, які сприяли ескалації протестів, стало оголошення партії «Грузинська мрія» про відмову від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року, що викликало нову хвилю невдоволення.
План грузинських добровольців повернутися на батьківщину і взяти участь у протестах лишається під питанням, однак, за словами Зурабішвілі, їхня участь може бути використана для того, щоб дестабілізувати ситуацію всередині країни. Влада Грузії запевняє, що подібні кроки не сприятимуть мирному вирішенню політичної кризи і лише поглиблять розкол в суспільстві.
Потенційне повернення грузинських добровольців з фронту в Україні для участі в протестах, як заявляють представники влади, є нічим іншим, як спробою дестабілізації внутрішньої політичної ситуації. За умов, коли країна опинилася на порозі глибокої політичної кризи, такі дії лише ускладнять пошук мирного виходу з конфлікту, до якого закликають міжнародні організації.