Фото: ЕРА. Обговорюється використання Signal для нацбезпеки США.
За лаштунками офіційних кабінетів і засекречених систем зв’язку — Signal, звичайний месенджер з відкритого доступу, який несподівано став неформальним майданчиком для обговорення ключових питань національної безпеки США. Як повідомляє Politico з посиланням на чотирьох інформаторів, команда радника Дональда Трампа з нацбезпеки Майка Волца створила щонайменше 20 групових чатів у Signal для спілкування щодо України, Китаю, Смуги Гази та Близького Сходу.
Неформальна, але системна практика
За словами джерел, використання Signal у команді Волца було звичною практикою. Один зі співрозмовників стверджує, що “вся комунікація Ради національної безпеки фактично будувалась у Signal”. Інші підтвердили, що в чатах брали участь як високопосадовці, так і службовці з різних урядових структур.
Обговорення велися щодо найчутливіших тем — включно з американською політикою щодо України, стратегічними викликами з боку Китаю та динамікою конфлікту на Близькому Сході. Хоча офіційно не підтверджено, що йшлося про передачу секретної інформації, всі четверо джерел заявили, що повідомлення містили конфіденційні деталі, пов’язані з роботою системи нацбезпеки США.
Signal — тимчасове рішення чи нова норма?
Речник Ради національної безпеки Браян Г’юз визнав, що Signal дозволено для використання на урядових пристроях. Деякі установи навіть встановлюють додаток автоматично. За його словами, застосунок дозволено використовувати для несекретних даних, за умови, що користувач зберігає повідомлення відповідно до вимог законодавства.
“Це — лише один із затверджених методів зв’язку, не основний і не пріоритетний”, — наголосив Г’юз, підкреслюючи, що Signal використовувався як за адміністрації Трампа, так і за Байдена.
Прецедент із майбутніми наслідками?
Використання Signal для координації нацбезпеки викликає запитання не лише про прозорість, а й про кібербезпеку. З одного боку, Signal має репутацію одного з найбезпечніших месенджерів у світі. З іншого — таке “тіньове урядування” може залишити критично важливі рішення за межами офіційної документації та контролю.
Цей прецедент особливо резонансний у контексті очікуваної кампанії Трампа та можливої нової хвилі змін у безпековій політиці США — зокрема щодо війни в Україні, Китаю і глобальної ролі Вашингтона.