Словаччина проти ЄС: прем’єр Роберт Фіцо поїде до Москви на парад 9 травня, попри застереження Брюсселя

Президент Росії Володимир Путін тисне руку прем’єр-міністру Словаччини Роберту Фіцо під час зустрічі в Москві, Росія, 22 грудня 2024 року.Фото: Gavriil Grigorov/Sputnik

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що візьме участь у параді до Дня Перемоги в Москві 9 травня, попри чітке застереження з боку Європейського Союзу. У соцмережах політик наголосив: «Я — законно обраний прем’єр-міністр суверенної країни, і ніхто не буде мені вказувати, куди подорожувати».

Його заява стала відповіддю на звернення голови зовнішньополітичного відомства ЄС Каї Каллас, яка закликала європейських лідерів утриматись від участі у святкуваннях у Москві як знак солідарності з Україною. Каллас зазначила, що поява європейських політиків на Червоній площі під час повномасштабної війни Росії проти України буде сприйнята як політичне схвалення дій Кремля.

Фіцо наполягає, що його візит до Москви — це жест шани до «тисяч солдатів Червоної армії, які загинули, визволяючи Словаччину», підкреслюючи історичний контекст події. Однак його політика вже неодноразово викликала протести в самій Словаччині: ще у грудні 2024 року Фіцо відвідав Москву й зустрівся з Володимиром Путіним, ставши третім європейським лідером, який це зробив після початку вторгнення в Україну.

Міжнародні аналітики вбачають у вчинку Фіцо спробу посилити проросійський курс і протиставити себе єдиній лінії ЄС. Раніше він уже виступав проти військової допомоги Україні, а тепер відкрито ігнорує дипломатичні сигнали з Брюсселя.

Показово, що паралельно з московськими подіями, уряд України ініціював запрошення до Києва іноземних високопосадовців і лідерів ЄС на 9 травня — як альтернативу російській пропаганді й у визнання справжньої боротьби за свободу, яку українці ведуть вже третій рік.

Зі слів дипломатів, Кремль запросив на ювілейні урочистості не лише Фіцо, а й лідерів Китаю, Індії, Бразилії, Сербії та Вірменії. Москва вкотре намагається використати символізм Другої світової війни як інструмент легітимізації власної агресії, заявляючи, що «спецоперація» в Україні — це «боротьба з неонацизмом».

НОВИНИ