Фото: Marko Djurica/ Reuters
З 00:01 за часом Східного узбережжя США (07:01 за Києвом) у суботу, американські митники почали стягувати нове 10% мито з усього імпорту з десятків країн світу. Цей односторонній крок ініційований президентом Дональдом Трампом в рамках масштабної торговельної політики, що має на меті повністю змінити післявоєнну систему взаємно узгоджених митних угод. Про це повідомляє DW.
Тариф «базового рівня» запроваджується на товари з таких країн, як Австралія, Велика Британія, Колумбія, Аргентина, Єгипет та Саудівська Аравія. Він вже почав діяти в американських портах, аеропортах та на митних складах. Це лише перша хвиля: нові, значно вищі мита почнуть застосовуватися з 9 квітня – і можуть сягати 50%.
Колишня радниця Трампа з питань торгівлі, адвокат Келлі Енн Шоу, назвала ці зміни «сейсмічними» для глобальної торговельної архітектури: «Це означає, що США переглядають свою торгову стратегію щодо кожної країни у світі».
Нові «дзеркальні» тарифи будуть варіюватися від 11% до 50%, залежно від країни. Зокрема, на імпорт з Європейського Союзу діятиме тариф у 20%, а на китайські товари — 34%, що вкупі з раніше встановленими митами доводить загальний тариф для КНР до 54%.
Для товарів, які були завантажені до набуття чинності нового режиму, діє 51-денний «пільговий період». Вони мають прибути до США до 27 травня, щоб уникнути нових мит.
Водночас адміністрація Трампа оприлюднила список із понад 1 000 категорій товарів, які звільняються від нових тарифів. До цього переліку входять нафта, енергоносії, фармацевтика, уран, титан, мідь, напівпровідники та пиломатеріали — разом на суму понад $645 млрд за даними імпорту 2024 року.
Нові тарифи не торкнуться товарів, які вже обкладені «мітами з міркувань національної безпеки» на рівні 25%. Це, зокрема, сталь, алюміній, автомобілі, вантажівки та автозапчастини.
Таким чином, Трамп фактично розпочинає нову торговельну епоху, у якій Сполучені Штати диктують глобальні умови без огляду на багатосторонні домовленості. Світова економіка вже затамувала подих перед другим актом тарифної драми, що стартує вже наступного тижня.