Фото: depositphotos.
1 листопада Міністерство економіки Тайваню повідомило про остаточне припинення постачання верстатів до Російської Федерації. Це рішення стало наслідком посилення правил експортного контролю, які були вжиті після оприлюднення низки журналістських розслідувань про подібні постачання. Як повідомляє новинний портал TimeUkraineIsrael з посиланням на DW, нові заходи, зокрема, включають значне підвищення штрафів за порушення санкцій, які становлять тепер 1 мільйон тайваньських доларів (приблизно 31 100 доларів США).
Посилення контролю за експортом
Згідно з інформацією відомства, посилення контролю над постачаннями стало необхідним кроком, адже раніше Тайвань залишався одним з основних постачальників металообробних верстатів для російських військових підприємств. Міністерство активно проводить роз’яснювальну роботу серед виробників, закликаючи їх дотримуватись законодавства та контролювати кінцевих отримувачів продукції. Завдяки цим заходам, обсяги експорту верстатів з Тайваню до Росії “упали до нуля”.
Тайвань у контексті військових постачань
У січні 2023 року спільне розслідування тайваньських і російських ЗМІ виявило, що попри проукраїнську позицію тайваньської влади, країна стала головним постачальником металозробних верстатів для російського військово-промислового комплексу, зокрема через треті країни, такі як Туреччина. У лютому Тайвань ввів санкції проти кількох російських компаній, згаданих у розслідуванні.
Влітку цього року нове розслідування показало, що тайваньська компанія Giant Force намагалася обійти обмеження, плануючи постачання в Росію спеціального обладнання для тестування термостійкого покриття ракет. Однак завдяки пильності банків, зокрема китайських, ця спроба була зірвана.
Обходження санкцій: Німецькі верстати
Водночас, російський військово-промисловий комплекс продовжує отримувати верстати від німецьких виробників, обминаючи санкції. Як стверджує розслідування німецької телекомпанії SWR, у 2023 році було отримано понад 300 автоматизованих верстатів, які використовуються для виробництва деталей для армії, включаючи двигуни та компоненти для літаків. Більше двох третин німецьких верстатів постачаються в Росію через посередників у Туреччині.
Експерти підкреслюють, що німецькі компанії часто не знають, куди саме прямує їхня продукція, однак могли б з’ясувати це, якщо б захотіли. Вони закликають уряд Німеччини до посилення експортних правил, оскільки обхід санкцій стає надзвичайно прибутковим бізнесом.
Тайвань продемонстрував рішучість у дотриманні міжнародних норм і правил, водночас зокрема акцентуючи на зменшенні ризиків військового використання своєї продукції. Ситуація на ринку постачання техніки свідчить про важливість контролю і прозорості в міжнародній торгівлі, що має критичне значення в умовах геополітичних конфліктів.