Угорщина надала політичний притулок Марчіну Романовському: міжнародна судова суперечка

Марчін Романовський.Фото: Hromadske.

У четвер, 19 грудня, Угорщина оголосила про надання політичного притулку польському депутату Марчіну Романовському. Це рішення, яке викликало серйозну напруженість між двома країнами-членами Європейського Союзу, було обґрунтоване положеннями угорського та європейського законодавства.Про це повідомляє новинний портал Time Ukraine Israel,із посиланням на Euractiv.

Політичний притулок як наслідок недовіри до польської судової системи

Глава апарату прем’єр-міністра Угорщини Гергелій Гуляс заявив, що рішення надати притулок було прийнято через ризик політичного впливу на судові процеси в Польщі. “Це політичний притулок, який можна надати, якщо є розумний сумнів у тому, що справа розглядатиметься неупереджено”, — пояснив він у коментарі для проурядового видання Mandiner.

Гуляс нагадав про випадок попереднього арешту Романовського, який був визнаний польськими судами незаконним через його депутатську недоторканність як члена Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Романовський зник 11 днів тому після рішення суду про його арешт. Його адвокат, Бартош Левандовскі, підтвердив, що його клієнт звернувся за притулком в Угорщині.

Орбан звинувачує Польщу в політичних переслідуваннях

Попри тісний союз між угорським прем’єром Віктором Орбаном і польською партією «Право і справедливість» (PiS), що втратила владу після виборів 2023 року, Угорщина гостро розкритикувала сучасну польську політичну систему. Орбан звинуватив Варшаву у використанні “верховенства права” як інструмента для придушення політичних опонентів, пообіцявши надавати притулок усім, хто постраждає від «політичних переслідувань».

Обвинувачення проти Романовського

Романовського, колишнього заступника міністра юстиції Польщі (2019–2023), звинувачують у 11 кримінальних злочинах, зокрема в участі в організованому злочинному угрупованні та спробі привласнення майже 40 мільйонів євро з фонду для жертв злочинів. Польська прокуратура вимагає його арешту, однак Угорщина вирішила захистити політика.

Реакція Польщі та міжнародні наслідки

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський назвав рішення Будапешта “ворожим актом”. Подібні дії Угорщини не вперше викликають обурення серед її європейських партнерів. У 2018 році Угорщина надала притулок колишньому прем’єру Північної Македонії Ніколі Груєвскі, а цього року – тимчасовий прихисток екс-президенту Бразилії Жаїру Болсонару.

Це рішення може загострити відносини між Угорщиною та Польщею, які, попри ідеологічну близькість, опинилися у центрі складної міжнародної суперечки.

НОВИНИ