Вашингтон знімає санкції з Антала Рогана – союзника Орбана, підозрюваного у корупції. Рішення США викликало політичний резонанс

Адміністрація США офіційно оголосила про зняття санкцій з одного з ключових союзників прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана — Антала Рогана. Це рішення, озвучене Державним департаментом у вівторок, вже викликало серйозний резонанс у колах міжнародної дипломатії та антикорупційних організацій, передає DW.

Антал Роган, багаторічний керівник апарату угорського прем’єра, був внесений до списку санкцій 7 січня за адміністрації Джо Байдена. Його звинувачували у створенні корупційної схеми розподілу державних контрактів на користь лояльних до партії “Фідес” підприємців.

Однак у новому політичному контексті — на тлі повернення Дональда Трампа до Білого дому — зовнішньополітичний курс США зазнає корекції.

“Несумісність із зовнішньою політикою США”

Як заявила речниця Держдепартаменту США Тамі Брюс, держсекретар Марко Рубіо поінформував угорського міністра закордонних справ Петера Сіярто про рішення виключити Рогана з санкційного списку. Офіційне обґрунтування — невідповідність покарання стратегічним інтересам США.

«Збереження Антала Рогана в списку осіб під санкціями більше не відповідає зовнішньополітичним інтересам Сполучених Штатів», — зазначено в заяві.

У тому ж комюніке йдеться про прагнення зміцнити співпрацю з Угорщиною у сферах економіки та безпеки. Аналітики вбачають у цьому чітке прагнення Вашингтона повернути Будапешт до сфери свого впливу на тлі геополітичного загострення в Європі.

Тінь корупції над Будапештом

Варто нагадати, що ще кілька місяців тому посол США в Угорщині Девід Прессман наголошував: рішення щодо Рогана не було легким. “Санкції проти чинного міністра — явище надзвичайно рідкісне серед союзників”, — підкреслював він, однак вважав корупцію Рогана “системною” та загрозливою для безпеки США.

У січневій заяві Мінфіну США Роган описувався як архітектор розгалуженої схеми контролю над держресурсами в інтересах політичної еліти. Саме його діяльність у Вашингтоні назвали “емблематичною” для ситуації в Угорщині, де, за даними Transparency International, рівень корупції — найвищий серед країн ЄС.

Автократія у центрі Європи

Після повернення Віктора Орбана до влади у 2010 році, Угорщина поступово перетворилася на так званий “гібридний режим автократичної демократії” — саме так її класифікує Європарламент. Судова влада, медіа, великі економічні активи — усе потрапило під контроль оточення Орбана. Серед найбільш наближених до прем’єра осіб — його дитячий друг Льорінц Месарош та зять Іштван Тіборц.

Рішення США зняти санкції з Антала Рогана має очевидний політичний підтекст. Його повернення до “легітимного” дипломатичного поля може сигналізувати про нову фазу у відносинах між Вашингтоном і Будапештом. Водночас критики остерігаються, що це — ще один крок у легітимізації недемократичних практик в серці Європи.

НОВИНИ