Фото: Sgt. Donald R. Allen/ ВПС США
На тлі геополітичної нестабільності та невизначеності в американській зовнішній політиці, зокрема після припинення військової допомоги Україні адміністрацією Дональда Трампа, європейські країни активізували зусилля щодо здобуття більшої військової автономії. Про це пише Newsweek.
Серед головних ініціатив — розробка власного винищувача шостого покоління, який у майбутньому може витіснити американський F-35 виробництва Lockheed Martin — наразі єдиний винищувач п’ятого покоління, доступний союзникам по НАТО.
У Європі поширюється занепокоєння, що США можуть технічно обмежити використання F-35, наприклад, через “аварійний вимикач” або припинення оновлення програмного забезпечення. Це викликає побоювання щодо суверенності військових рішень країн-членів НАТО.
Відтак, Велика Британія, Італія та Японія спільно реалізують програму GCAP — створення винищувача шостого покоління, який дозволить партнерам ухвалювати рішення без зовнішнього впливу. Очікується, що перші такі літаки надійдуть на озброєння вже у середині 2030-х років.
Попри це, європейські держави не планують відмовлятися від вже замовлених F-35, зазначає чиновник з Центральної Європи, проте пріоритетом на наступні два десятиліття стане зменшення залежності від американських систем у сфері ППО. У цьому контексті активно розглядається німецька система Iris-T як альтернатива Patriot.
Європа прагне не повного розриву, а балансування у військових партнерствах — щоб власна безпека не залежала від зміни політичного вітру у Вашингтоні.