Жозеп Боррель попереджає про зростаючу загрозу з боку Росії та закликає до єдності для розвитку оборонної промисловості ЄС

Високий представник Європейського Союзу з питань зовнішніх справ та безпеки Жозеп Боррель заявив у п’ятницю, що загроза з боку Росії для Європейського Союзу зростатиме, і закликав держави-члени до єдності, щоб уникнути фрагментації та прискорити розвиток оборонної промисловості ЄС. Про це повідомляє EFE.

Боррель озвучив ці заяви під час конференції в рамках Форуму Європи в Брюсселі, де він виступив разом із генеральним директором компанії Airbus Ґійомом Фарі. Європейський дипломат наголосив, що країни ЄС повинні усвідомити зростаючі небезпеки, зокрема після нещодавніх потужних атак Росії на Київ. «Загроза, яку Росія представляє для нас, зростатиме, і європейці повинні прокинутися», — заявив Боррель.

Він застеріг, що Європейський Союз має вжити негайних заходів для зміцнення оборонних можливостей, особливо у сфері авіаційної та космічної оборони. «Один із способів прокинутися — це будувати більше оборонних потужностей, зокрема в галузі протиповітряної оборони, де Україна залишається у незручному становищі», — сказав Боррель.

Також він критикував фрагментацію оборонної промисловості ЄС, підкресливши, що кожна країна-член має свої вимоги та агентства для закупівлі оборонних товарів, що призводить до конкуренції між державами, які повинні співпрацювати. «Кожна країна має свої вимоги, і країни змагаються одна з одною, як у ті часи, коли вони були ворогами», — зауважив Боррель. Він зазначив, що ЄС ще не подолав фрагментацію у виробництві авіаційних та військових засобів, порівнюючи ситуацію з централізованою моделлю закупівель у Міністерстві оборони США.

Ґійом Фарі, генеральний директор Airbus, додав, що Європейський Союз здійснює понад половину своїх військових закупівель за межами території ЄС, оскільки кожна країна відповідає за власну оборону. Фарі пояснив, що для розвитку оборонної промисловості потрібно зміцнювати як попит, так і пропозицію. «Немає можливості просунутися в оборонній галузі без зміцнення попиту та пропозиції, але зміцнення пропозиції неможливе без зміцнення попиту», — сказав він.

Загалом, як Боррель, так і Фарі наголосили на важливості тіснішої співпраці між державами-членами ЄС для створення більш потужної та конкурентоспроможної оборонної промисловості, здатної протистояти майбутнім викликам безпеки.

НОВИНИ