У листопаді минулого року учасники маршу проти антисемітизму . Фото: Antoine Gyori/Corbis/Getty Images
Європа переживає «сплеск антисемітизму», частково спричинений конфліктом на Близькому Сході, заявило головне правозахисне агентство ЄС, опублікувавши нове опитування, в якому майже всі респонденти повідомили про нещодавні упередження щодо євреїв, повідомляє The Guardian.
Опитування Агентства з основних прав ЄС показало, що 96% респондентів стикалися з антисемітизмом протягом року, що передував опитуванню, яке проводилося з січня по червень 2023 року. Загалом 84% вважали антисемітизм «дуже великою» або «досить великою» проблемою у своїй країні, тоді як менше кожного п’ятого (18%) вважали, що уряди ефективно борються з цією проблемою.
Попри те, що опитування серед 8 тисяч євреїв віком від 16 років було завершено до нападів ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, які призвели до жорстоких репресій у Газі, віденське агентство також зібрало дані від 12 координуючих єврейських організацій. Деякі з цих організацій повідомили про зростання антисемітських нападів на 400% з жовтня 2023 року.
Офіційні заяви
«Європа є свідком хвилі антисемітизму, частково викликаної конфліктом на Близькому Сході», — сказав директор агентства Сірпа Раутіо. «Це серйозно обмежує здатність євреїв жити в безпеці та гідності. Ми повинні спиратися на існуючі закони та стратегії, щоб захистити громади від усіх форм ненависті та нетерпимості, як онлайн, так і офлайн».
Довгострокові тенденції
Опитування, яке стало третім у своєму роді з 2013 року, виявило лише незначні ознаки прогресу в деяких сферах. Четверо з п’яти осіб (80%) заявили агентству, що за останні п’ять років у їхній країні зріс антисемітизм, тоді як 64% респондентів, які стикалися з антисемітизмом, сказали, що відчували його «постійно». Понад дев’ять із десяти респондентів назвали антисемітизм в Інтернеті та соціальних мережах «дуже великою» проблемою.
Занепокоєння щодо особистої безпеки
Шість із десяти людей висловили занепокоєння щодо безпеки своєї родини, тоді як така ж кількість (62%) сказали, що арабо-ізраїльський конфлікт вплинув на їхнє відчуття безпеки.
Дані по окремих країнах
Опитування охопило 13 країн ЄС, де проживає 96% єврейського населення ЄС, включаючи Францію, Німеччину, Польщу та Іспанію.
У Франції, яка має найбільше єврейське населення в Європі, єврейські громади повідомили, що почуваються розгубленими перед другим туром виборів у неділю. Торік міністр внутрішніх справ Жерар Дарманен заявив, що в перший місяць після нападів 7 жовтня у Франції «вибухнули» антисемітські акти, зафіксувавши 1000 таких інцидентів.
Після 7 жовтня в Німеччині також спостерігалося зростання антиєврейського насильства, і комісар країни з питань антисемітизму попередив, що це ризикує повернути країну «назад до найгірших часів».
Рекомендації
Агентство ЄС закликає уряди фінансувати потреби безпеки та захисту єврейських громад, включаючи школи, синагоги та громадські центри. Також агентство закликає до повного використання закону ЄС про регулювання Інтернету, Закону про цифрові послуги, для видалення антисемітського контенту в Інтернеті, а також до активізації зусиль щодо переслідування антисемітських злочинів на ґрунті ненависті.