1 серпня 2024 року президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ засудив дозволи для російських і білоруських спортсменів брати участь в Олімпійських іграх у Парижі під нейтральним прапором.
«Якщо ми вводимо санкції, то їх слід вводити повністю. Якщо це напівсанкції, краще не грати з популізмом», – заявив Зеленський.
Згідно з Міжнародним олімпійським комітетом (МОК), в Олімпіаді-2024 у Парижі беруть участь 15 російських та 17 білоруських спортсменів. Вони змагаються як «індивідуальні нейтральні атлети» тільки в особистих дисциплінах і не мають права використовувати національні символи своїх країн.
Зеленський підкреслив, що для подолання тиранії та авторитаризму необхідно діяти «дуже конкретно».
«Яка різниця між Північною Кореєю і Білоруссю в цьому випадку?» – запитав він. «Північна Корея, яка загрожує всьому світу ядерною зброєю, продає ракети і артилерію – мільйони артилерійських снарядів – Росії, а ці мільйони використовуються для вбивства українців».
Зеленський зазначив, що Україна зробила багато для того, щоб МОК запровадив те, що він назвав «напівсанкціями», які дозволили росіянам і білорусам змагатися на принципах нейтральності.
«Подивіться на цей нейтральний прапор, що там є? Нехай будуть плями крові, і тоді вже змагайтеся», – додав він.
Цього року лише 140 українських спортсменів братимуть участь у Олімпійських іграх у Парижі, що є найменшою кількістю в історії участі України в Олімпіадах, за даними Національного олімпійського комітету України (НОК).
Україна представлена у 23 видах спорту на іграх у Парижі. Вперше українські атлети змагаються у футболі, брейкдансі та скелелазінні на Олімпіаді.
Президент НОК Вадим Гутцайт 9 липня на пресконференції в Києві повідомив, що повномасштабне вторгнення суттєво вплинуло на підготовку українських спортсменів до змагань у Парижі.
З початку повномасштабного вторгнення Росії пошкоджено або зруйновано понад 500 українських спортивних об’єктів. Частина з них розташована на тимчасово окупованих територіях, за словами президента НОК.