ЗМІ: 5 ключових моментів про вибори у Франції

Еммануель Макрон

Еммануель Макрон Фото: Thibault Camus (AP)

Французькі виборці знову мобілізувалися, щоб не допустити ультраправу лідерку Марін Ле Пен до влади. Однак результати виборів завершилися хаотично: жодна партія не здобула достатньо місць, щоб отримати більшість у парламенті, що призвело до політичної кризи у Франції, яка може тривати місяцями.

Макрон призначив позачергові вибори в червні, щоб зупинити зростання популярності Ле Пен. Проте її партія отримала на 50 місць більше, ніж у 2022 році, тоді як ліберальна коаліція президента зазнала невдачі, повідомляє Politico.eu.

Прем’єр-міністр Макрона Габріель Атталь оголосив про свою відставку, але незрозуміло, хто займе його місце.

Це не вплинуло на настрій президента Франції. Під час приватної зустрічі зі своїми союзниками в неділю ввечері Макрон залишався оптимістом, заявивши їм: “Наші ідеї все ще живі, і [ми] не втратили виборців”, за словами присутньої особи.

Французька політика на межі кризи. Ось п’ять ключових моментів, які слід знати:

Управління Францією буде складним і важким

Національна асамблея з 577 місцями, нижня палата французького законодавчого органу, сильно роздроблена: поділена між лівими, центристами та крайніми правими. Жодна група не наближається до формування більшості, кожна з яких має менше ніж 200 депутатів.

“Неможливо керувати Францією, якщо у вас немає 240-250 депутатів”, – сказав Сільвен Майяр, депутат від партії Макрона “Відродження”.

Попри домовленість лівого альянсу Макрона та лібералів працювати разом, тактичне голосування, щоб не дати коаліції перемогти на виборах до Національної асамблеї, виглядає малоймовірним для управління Францією.

Жан-Люк Меланшон, ветеран ультралівих, виключив можливість правління разом із лібералами президента. Прем’єр-міністр Макрона Габріель Атталь також заявив, що ніколи не ділитиме владу з Меланшоном.

У неділю ввечері Атталь дозволив сформувати тимчасовий уряд для забезпечення певної стабільності в країні, яка прийматиме Олімпійські ігри пізніше цього місяця.

Який би уряд не був сформований, він навряд чи довго залишатиметься стабільним

Переговори щодо бюджету цієї осені стануть першою гарячою точкою. Франція перебуває під тиском скоротити свій дефіцит після недосягнення цілей на початку року. Є багато питань, щодо яких ліві, ліберали та крайні праві ніколи не дійдуть згоди. Фіскальна політика є на першому місці в списку.

Ле Пен йде на спад, але не виходить з гри

Після першого туру голосування коаліція Ле Пен вперше в історії мала здобути владу. Ця мрія була розбита в неділю ввечері після того, як центристи Макрона та лівий альянс співпрацювали, щоб утримати ультраправих на відстані, на радість проєвропейців.

Незважаючи на гіркоту поразки у другому турі, партія Ле Пен збільшила кількість своїх депутатів у Національних зборах. Як довго істеблішмент може утримувати їх від влади?

Але рух Ле Пен є «великим переможцем виборів», сказав Бенджамін Морель, політичний аналітик з Університету Пантеон-Ассас, Париж.

Це дає Ле Пен сильну позицію напередодні її ймовірної участі у виборах президента Франції, коли Макрон піде на пенсію у 2027 році. «У них є ідеальний аргумент: вони можуть сказати, що їхню перемогу вкрали, і вони є справжньою альтернативою», — сказав Морель.

Ставка Макрона була іншою, але могло бути гірше

Тиждень тому здавалося, що Макрон прямує до катастрофи, його рішення про очікування не лише не зупинило Ле Пен, але й поставило її партію на межу влади.

До вечора неділі його центристська коаліція уникла найгіршого, залишившись парламентською силою, хоча й меншою, тоді як партія Ле Пена не зазнала проблем. Але реальність така, що крайні праві зараз сильніші, а ліберали слабші, перед президентськими перегонами в 2027 році.

«Макрон відкрив скриньку Пандори, країна не задоволена макронізмом і хоче нового типу політичної приналежності»

До позачергових виборів президент очолював найбільшу групу в парламенті. Тепер йому, швидше за все, доведеться працювати з опозиційним політиком на посаді прем’єр-міністра. Його авторитет вдома та довіра за кордоном були підірвані.

За словами Альберто Алеманно, професора HEC Paris, Макрон мав рацію, оголосивши дострокові вибори, навіть якщо вони завершилися не так, як очікувалося. «Я бачу багато прихованої напруженості у Франції, багато питань, які не були вирішені», – сказав він. «Він відкрив скриньку Пандори, країна не задоволена макронізмом і хоче нового типу політичної приналежності».

Меланшон не керуватиме

Якщо й був переможець, то це був лівий ветеран Меланшон, який закликав Макрона призначити лівого прем’єр-міністра, щоб привести його рух до влади.

“Ми готові до цього”, – сказав Меланшон. Будучи тричі кандидатом у президенти, він припустив, що не заперечував би сам стати прем’єр-міністром Франції.

Цього не станеться.

Дуже пристрасний хлопець, Меланшон вважається токсичним для багатьох політиків через його захоплення латиноамериканськими лідерами, його істерики та напади на опонентів. Нещодавно критики звинуватили його в заграванні з антисемітизмом, коли він применшив напади на євреїв у Франції.

Меланшон навіть не може переконати інші партії в альянсі вільних лівих сил, частиною якого він є, привести його до влади.

Ліва коаліція під прапором Нового народного фронту, схоже, розгублена. Її лідери в неділю ввечері надсилали суперечливі повідомлення про свої цілі.

У той час як Меланшон заявив, що ліві реалізовуватимуть «наш маніфест, нічого, крім нашого маніфесту», депутат Європарламенту Рафаель Глюксманн, лідер меншої партії в альянсі, виглядав більш примирливо, пропонуючи «обговорити та змінити політичну культуру».

Що може вийти з цієї делікатної ситуації?

Простої відповіді немає. Оскільки жодна партія не виграє остаточно, президент, швидше за все, вибере затишшя, щоб дати партіям час для обговорення формування коаліції.

Тоді Макрон міг би усунути лівого діяча, щоб сформувати уряд, враховуючи, що ліві стали найбільшою групою в парламенті.

Соціалістична партія не повністю виключає створення ширшої коаліції, але малоймовірно, що партія Меланшона погодиться на включення до неї.

Крім того, Макрон може призначити тимчасовий уряд,