Синагога «Дура-Європос»
Синагога була збудована наприкінці 2-го століття на місці, яке до того було житловим будинком, між 244 і 245 роками, і частково засипана піском і землею незадовго до нападу сасанідів у 256 році, який зруйнував місто. Це засипання було здійснене римським гарнізоном для зміцнення західної стіни, яка виходила в пустелю і була найбільш вразливою частиною міста. Саме завдяки цьому збереглася більшість настінних розписів. Лінія, що відокремлює збережені частини від відсутніх ділянок, чітко позначає нахил засипки.
Ці розписи, ймовірно, були виконані між 245 і кількома роками до 256 року. Сама стіна утворювала західну стіну приміщення, на якій знаходилася ніша для ковчега з Торою. Всі фрески, знайдені на цій стіні, а також на двох бічних стінах, походять з цієї стіни і зараз виставлені в Національному музеї в Дамаску, столиці Сирії. Ймовірно, що східна стіна, вхідна стіна, також була розписана, але оскільки вона була знесена під час оборонних робіт, згаданих вище, з неї нічого не вдалося відновити.
Фрески складаються зі сцен, що зображують різні епізоди зі Тори та зображення пророків, обрамлені так, щоб зайняти всю поверхню стіни.
Андре Грабар стверджує, що: “…на відміну від більшості християнських зображень третього століття, які завжди є ескізами, фрески в синагозі Дура Європос розглядаються як великі картини в рамці, які детально описують зображену сцену”. З іншого боку, в той час як християнські зображення того ж періоду стосуються індивідуального спасіння, єврейська іконографія Дури має своєю темою долю всього єврейського народу як обраного народу.
Зображення синагоги в Дурі на століття випереджають свої християнські аналоги за рівнем розвитку та формальної складності. Однак обидві іконографії мають одну спільну рису, яка полягає в тому, що вони намагаються показати силу Бога і щастя віруючих, індивідуальне в одному випадку (християнському), колективне в іншому. В обох зображеннях також є “…розрада і запевнення захисту і спасіння, і вони нагадують про божественну силу, освячену на благо людини.
На зображеннях єврейський народ перетинає Червоне море ,Ковчег Заповіту і Храм Дагона і Мойсей, який черпає воду зі скелі.

